Białoruś (obwód brzeski)

Przyroda:

Białoruskie Polesie kojarzy się głównie z rozległymi bagnami oraz majestatycznymi rzekami – Prypecią i Piną. Białoruski rezerwat Polesie Nadbużańskie (południowo-zachodnia część obwodu brzeskiego, przy granicy z Polską i Ukrainą), Poleski Park Narodowy (Polska) oraz Szacki Przyrodniczy Park Narodowy (Ukraina) tworzą rdzeń Transgranicznego Rezerwatu Biosfery „Polesie Zachodnie”.

Na obszarze białoruskiego Transgranicznego Polesia znajduje się 5 rezerwatów: Zwaniec i Radostowski w rejonie drohiczyńskim, Sporowski na pograniczu rejonów drohiczyńskiego, iwanowskiego, berezowskiego oraz iwacewickiego, Łukowo w rejonie małorytowskim i Sielachy w rejonie brzeskim.

Szlaki turystyczne:

W Brześciu zaczyna się wiele tras turystycznych, łączących najciekawsze atrakcje kulturowe i przyrodnicze, np. „W drodze do Puszczy Białowieskiej”, „Pamięć Ziemi Białoruskiej”, „Do niezapomnianych miejsc historycznych Zachodniej Białorusi”, trasa literacka.

Bardzo ciekawa pod względem przyrodnicznym jest 60-kilometrowa trasa turystyczna po Rezerwacie „Polesie Nadbużańskie”.

Przez Rezerwat Polesie Nadbużańskie wiedzie również Rowerowy Szlak Błękitnych Jezior Poleskich.

Zabytki:

Na terenie obwodu brzeskiego znajdują się 2 obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO: Puszcza Białowieska (poza terenem Transgranicznego Polesia) oraz trzy punkty na Południku Struvego – Osownica, Laskowicze oraz Czakuck znajdujące się na obszarze rejonu iwanowskiego, sąsiadującego z rejonem drohiczyńskim (przypominające o XIX-w. badaniach Friedricha Georga Wilhelma von Struvego dotyczących wielkości i kształtu kuli ziemskiej).

Zabytkami będącymi kandydatami do znalezienia się na liście UNESCO są: Twierdza Brzeska i drewniane cerkwie poleskie, a także Wieża w Kamieńcu (która jest poza omawianym terenem, lecz można tam łatwo dotrzeć z Brześcia).

Podobnie jak część polska i ukraińska Polesia, także część białoruska posiada obiekty zabytkowe świadczące o wielokulturowości tego regionu. Znajdziemy tu kościoły katolickie, żydowskie synagogi, prawosławne cerkwie, w tym charakterystyczne dla krajobrazu Polesia drewniane cerkwie malowane na niebieski kolor, niegdyś użytkowane przez unitów. Na szczególną uwagę zasługuje m.in. drewniana cerkiew św. Nikity w Zdzitowie, niewielkiej wsi położonej w rejonie Żabinki (zbudowana prawdopodobnie na pocz. XVI w., także aspiruje ona znalezienia się na liście UNESCO).

Do najbardziej interesujących obiektów świeckich należy wspomniana już Twierdza Brzeska (XIX w.), której forty obejrzeć możemy po stronie polskiej w Lebiedziwie, Łobaczowie, Żukach, Kobylanach oraz Koroszczynie.

Ponadto na uwagę zasługują: XVIII-wieczny dwór Niemcewiczów w Skokach i ruiny kaplicy grobowej Orzeszków w Zakozielu.

Na terenie obwodu brzeskiego działa 21 państwowych placówek muzealnych. Najciekawsze placówki to: Muzeum Obrony Twierdzy Brzeskiej, Brzeskie Muzeum Sztuki oraz Muzeum Archeologiczne „Bereście” (działające w Twierdzy Brzeskiej). Inne placówki w Brześciu: Brzeskie Obwodowe Muzeum Krajoznawcze oraz Muzeum Historii Brześcia, Muzeum Kolejowe, Muzeum Ocalonych Dzieł Sztuki. Ciekawą placówką poza Brześciem jest Kobryńskie Muzeum Wojenno-Historyczne im. Suworowa.

Szczególnie interesujące dla ludzi z terenu Unii Europejskiej są tzw. relikty socjalizmu, np. pomnik Lenina w Brześciu, pomniki żołnierzy Armii Czerwonej w poleskich wsiach, groby żołnierzy II Wojny Światowej, ozdobione czerwonymi gwiazdami.

Kultura:

W obwodzie brzeskim odbywają się liczne imprezy i wydarzenia kulturalne, m.in.: Bike Festiwal (dla miłośników motocykli), Dni Zwycięstwa w Brześciu, teatralny festiwal „Biała Wieża”, „Sporowskie Sianokosy” organizowane na terenie rezerwatu Sporowskiego, Maslenica, Noc Kupały, a zimą tradycyjne kolędowanie wpisane na Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO.