Ukraina (obwód wołyński)

Przyroda:

W obwodzie wołyńskim znajduje się Szacki Park Narodowy, Park Narodowy „Prypeć-Stochód”, Park Narodowy „Cumańska Puszcza” oraz Zapowiednik Czeremski (wielkoobszarowy rezerwat ścisły), są też liczne mniejsze rezerwaty. Jest to obszar bardzo zalesiony (ponad 1/3 obwodu to lasy).

Szlaki turystyczne:

Przez Szacki Park Narodowy biegną m.in. 2 trasy ekologiczno-poznawcze: „Leśna Pieśń” i „Świtiazianka”, zaś przez Park Narodowy „Prypeć- Stochód” – 3 trasy ekologiczno-poznawcze: „Stary Park nad Stochodem”, „Prowadzi nad Stochód” i etnograficzno-ekologiczne „Zapomniane ścieżki Polesia”.

Zabytki:

Stolica regionu, Łuck, mieści najwięcej zabytków. Stare Miasto i starówka Włodzimierza Wołyńskiego w Łucku posiadają status państwowego rezerwatu historyczno-kulturowego.

Ok. 300 obiektów sakralnych na terenie obwodu wołyńskiego zostało uznanych za zabytkowe. Niemal w każdej wsi podziwiać można drewniane świątynie – te najbardziej znane znajdują się w miejscowościach: Huszyn (jedna z najstarszych, z XVI w.), Ostrowie, Krymo, Zabłocie, Tur, Ratno, Wielka Hłusza, Ossa, Turopin.

Słynne klasztory prawosławne: Monaster św. Mikołaja w Mielcach (I poł. XVI w.), Monaster w Zimnem (jeden z najstarszych na Ukrainie, z 1001 r.) i Monaster św. Mikołaja w Żydyczynie (XVIII w.).

Po obiektach związanych z wyznaniem mojżeszowym pozostało niewiele śladów. W XX w. zniszczono niemal wszystkie synagogi i cmentarze żydowskie (zachowały się jedynie synagogi w Łucku i Beresteczku).

Zniszczonych zostało wiele kościołów katolickich.

Najciekawsze obiekty świeckie:

  • Rezydencje szlacheckie: m.in. zespół pałacowy w Zaturcach z XIX w.
  • Zamki i grodziska: m.in. Zamek Radziwiłłów w Ołyce, Zamek Lubarta w Łucku, pozostałości zamku w Kaczynie, pozostałości po grodzie i warowni we Włodzimierzu Wołyńskim, zespoły pałacowe i dworskie znajdują się w: Uściługu, Hołobach, Koniuchach, Osrożcu i Beresteczku i innych miejscowościach.
  • Ponadto we wsiach obwodu wołyńskiego zachowała się charakterystyczna dla Polesia tradycyjna drewniana zabudowa.

Kultura:

Najwięcej wydarzeń kulturalnych regionu odbywa się w Łucku.

Bardzo ciekawym miejscem jest wieś Swałowicze, w której zatrzymał się czas – mieszkańcy kultywują tam dawne tradycje zajmując się takim rzemiosłami jak: tkactwo, hafciarstwo, wikliniarstwo.

Przenieść się w czasie można także dzięki Muzeum Rolnictwa na Wołyniu, we wsi Rokyni, mieszczącym dawną wiejską zabudowę oraz przedmioty związane z uprawą roli i hodowlą zwierząt.

W obwodzie wołyńskim odbywają się liczne imprezy o charakterze folklorystycznym, np. Festiwal kowalstwa i florystyki „Solomiana ptaha” i Teatr poza teatrem w Łucku, Art Jazz Cooperation w Łucku i Równem.